Święta to doskonały czas na składanie życzeń. Warto jednak naprawdę zastanowić się nad wypowiadanymi słowami i sprawić, aby były szczere i prawdziwe.

Koniec oklepanych formułek

Zdrowia, szczęścia, pomyślności – to jedno z najpopularniejszych życzeniowych haseł. Co prawda może nieść za sobą dobre przesłanie, lecz bardzo często wypowiadane jest szybko, bezmyślnie, wręcz w biegu. Czy właśnie tak powinny wyglądać życzenia na Boże Narodzenie? Podobnie sytuacja ma się ze wszelkiego rodzaju gotowcami ściągniętymi od znajomych bądź z Internetu. Ponownie: mogą być ciekawe i błyskotliwe. W zdecydowanej większości przypadków są jednak wtórne i nieco oklepane. Powód takiego stanu rzeczy jest oczywisty. Osoba używająca tych słów, sama nie jest z nimi związana i słabo w nie wierzy. Tymczasem kluczem do udanych życzeń jest intencja i indywidualność. W taśmowej rzeczywistości, kiedy stawia się na ilość, a nie na jakość, dobrze czasami po prostu pójść pod prąd.

Prywatne nawiązania

Przydatną wskazówką dla osób, które nie wiedzą jak składać życzenia bożonarodzeniowe, jest robienie prywatnych nawiązań. Co to znaczy? Na przykład – zamiast życzyć zwyczajnej pomyślności, dodać coś bardziej konkretnego. Im bardziej zna się danego człowieka, tym łatwiej dobrać odpowiednie słowa. Wiedząc, że ktoś marzy o podróży do Azji, że chce znaleźć lepszą pracę albo poznać drugą połówkę – warto to wykorzystać. Czy nie lepiej od życzenia szczęścia brzmi wyliczenie listy prywatnych marzeń drugiej osoby? Jest to pewnego rodzaju dowód bliskiej relacji, wzajemnego słuchania się i troski. Niejako dopingowanie kogoś w zdobywaniu kolejnych szczytów i znajdowanie ku temu motywacji.

Świąteczne faux pas

Zastanawiając się jednak czego życzyć na święta Bożego Narodzenia trzeba pamiętać o byciu taktownym i delikatnym. Prywatne nawiązania są właściwe, jeśli robi się je w dobrym kontekście i z wyczuciem. Lepiej powiedzieć „i życzę Ci, byś znalazła wymarzoną pracę i dużo zarabiała i wykorzystywała swoją cudowną kreatywność, za którą cię lubię”, niż „życzę Ci, żebyś znalazła lepszą pracę, bo ta obecna to jakiś żart i nie wiem jak się za to utrzymujesz”. Skupić się na wartościowaniu pozytywnym. Nieco kłopotliwe są życzenia związane z wagą, wyglądem, życiem miłosnym – na tak osobiste dyskusje mogą pozwalać sobie wyłącznie bliżsi ludzie. Przyjaciółka może życzyć sukcesu w diecie i wspólnych ćwiczeniach na utratę wagi. Dalsze koleżanki, koledzy i osoby niezaangażowane – nie powinny robić takich uwag.

Życzenia biznesowe

Życzenia w biznesie to odrębny temat – jego podstawa jest jednak podobna jak na gruncie prywatnym. Dumając jakie życzenia na Boże Narodzenie dać klientowi, warto nawiązać do dotychczasowej współpracy. Podziękować za transakcje, pogratulować biznesowej roztropności, lojalności. Święta są czasem, kiedy można stać się nieco mniej oficjalnym. Nigdy jednak nie powinno przekraczać się cienkiej granicy prywatności. Kwestie życia osobistego i rodzinnego lepiej tutaj zamknąć w ogólnej pomyślności i szczęściu. Do tej formułki warto jednak dołączyć indywidualne, biznesowe spostrzeżenia.