Stroiki na święta Bożego Narodzenia można kupić w sklepie. Z powodzeniem można jednak dowiedzieć się jak zrobić stroiki na Boże Narodzenie i zrobić je samemu. 

W czasie Bożego Narodzenia każdy ozdabia swój dom świątecznymi stroikami. Wybór gotowych stroików jest bardzo duży. Jeśli jednak komuś zależy na czymś wyjątkowym i idealnie pasującym do wnętrza powinien pomyśleć nad samodzielnym wykonaniem takiego stroika. Ręcznie wykonana ozdoba będzie nie tylko komponowała się z wystrojem pomieszczenia, ale również będzie o wiele od gotowego odpowiednika.

Potrzebne materiały
Każdy element stroika świątecznego ma inne zastosowanie i nie zawsze jest wykorzystywany. Niektóre z nich są z kolei potrzebne niezależnie od formy dekoracji. Nie każda ozdoba pasuje do określonego stylu i kolorystyki, w jakiej stroik jest tworzony. W kolejności od najczęściej wykorzystywanych materiałów możemy wymienić 10 pozycji.
• Gałązki iglaków, np. sosny jodły lub świerka
• Bombki
• Świece
• Szyszki
• Owoce róży, głogu lub jarzębiny
• Suszone plastry owoców, np. pomarańczy, cytryny
• Wstążka dekoracyjna
• Brokatowy spray
• Elementy dekoracyjne np. gwiazdki, kokardki, aniołki
• Kwiaty żywe lub sztuczne
Poza głównymi elementami stroika posiada on również elementy ukryte oraz montażowe. Są to nici, drut, klej, gąbka florystyczna, misa lub pojemnik, w którym umieszczony zostanie stroik. Wszystkie materiały wykorzystywane do dekoracji stroika każdy zazwyczaj posiada w swoim domu. Zawsze możemy dokupić coś wyjątkowego w pasmanterii. Zaletą samodzielnie wykonanego stroika z wykorzystaniem jedynie własnych, czasami zbędnych materiałów jest jednak najtańszym rozwiązaniem.
Zrobienie stroika nie jest niczym trudnym. Jeśli ktoś chce uzyskać szczegółowe informacje o tym, jak zrobić ozdoby na boże Narodzenie możemy skorzystać z dostępnych w Internecie filmików instruktażowych. Filmik taki lub zdjęcia pokaże nam, jak krok po kroku stworzyć piękną dekorację.

Rodzaje stroików
Stroiki mogą być wykorzystywane do dekoracji wnętrza domu lub jego zewnętrznej części. Możemy również wykonać stroik na grób. Stroiki wieszane na drzwiach oraz te stawiane na grobowcach powinny mieć lepszą i bardziej stabilną konstrukcję, oraz cięższą podstawę. O tym, jak zrobić stroiki świąteczne na grób, możemy dowiedzieć się z własnych obserwacji lub odwiedzając pobliską kwiaciarnię. Z kolei te, które zamierzamy umieścić na świątecznym stole lub komodzie, mogą mieć dowolną postać i konstrukcję.

1. Wieńce – ich wykonanie jest dosyć mozolne. Efekt jednak bardzo trwały. Możemy zrobić wieniec wiklinowy lub iglasty. Ten drugi może być z wypełnieniem, jeśli chcemy, aby był cięższy lub bez niego. W przypadku wieńca z wypełnienie oplatamy gałęzie wokół niego, mocując je nićmi lub cienkim drucikiem. Następnie wbijamy lub przywiązujemy elementy dekoracyjne. Wieniec bez wypełnienia jest najłatwiejszym stroikiem. Wystarczy owijać nić regularnie dookoła gałązki, a następnie połączyć oba końce i doczepić ozdoby. Wieniec jest stroikiem najczęściej wykorzystywanym do dekoracji drzwi.

2. Na gałązce – to stroik dla początkujących. Uciętą gałąź ozdabiamy przygotowanymi elementami dekoracyjnymi. Należy jedynie pamiętać o tym, aby gałąź była zdrowa i posiadała gęste igły. Koniec takiej gałęzi trzeba odpowiednio zabezpieczyć np. owijając go papierem dekoracyjnym lub zwykła folia aluminiową. W przypadku tej dekoracji nie jest nam potrzebna specjalna wiedza na temat, tego, jak zrobić stroik na boże narodzenie.

3. Kula. Ta forma stroika idealnie nadaje się na grób, ponieważ posiada podstawę, którą możemy wypełnić czymś ciężkim lub po prostu włożyć do niego gąbkę florystyczną nasączoną wodą. W gąbkę trzeba wbić gałązki, na których można zawiesić małe bombki, doczepić kokardki i inne dekoracje.

4. Nowoczesna dekoracja. Są idealnym rozwiązaniem dla osób posiadających wiedzę o, tym jak zrobić stroiki bożonarodzeniowe a pragnących czegoś odmiennego. Stroik może mieć postać ustawionych na tacy lub półmisku świec i rozrzuconych wokół szyszek, bombek lub suszonych owoców. Innym równie nowoczesnym rozwiązaniem jest umieszczenie elementów dekoracyjnych w szklanej kuli lub w wysokim prostym szklanym wazonie. Elementy te będą pięknie wyglądały, gdy poprzekładamy je odrobiną białej waty, imitującej śnieg.