Sztuka robienia i wręczania prezentów wcale nie jest powszechną umiejętnością. Dlaczego warto dawać prezenty? Ponieważ jedną z najprzyjemniejszych czynności jest ich poszukiwanie.  I tylko dla samej tej czynności warto dawać prezenty. A poza tym niezwykle pozytywne emocje w samym darczyńcy wzbudza zachwyt i radość obdarowanego trafionym prezentem.

Co zrobić, aby prezent sprawił przyjemność?

Jednym z największych grzechów jest dawanie prezentu byle jakiego. Kupowanego na pół godziny przed wizytą u jubilata w pośpiechu i z przekonaniem o jego mankamentach. O nietrafionych prezentach powstały już całe eseje. W każdym domu można znaleźć takie potworki upychane gdzie w kącie, gdy pani lub pan domu otrzymał prezent, którego sam nigdy by sobie nie kupił. Kupowanie prezentów to swojego rodzaju sztuka i jak każda sztuka wymaga talentu.

Podstawowym celem dawania prezentu jest sprawienie komuś przyjemności lub oczekiwanie zwrotne na przyjemność. W obu wypadkach darowany prezent powinien być tym najwłaściwszym, ponieważ w przeciwnym wypadku  żaden z celów nie zostanie osiągnięty.

Gdy prezent ma sprawić przyjemność obdarowanemu

Aby wręczany prezent sprawił przyjemność osobie, która ma go otrzymać darczyńca musi zadać sobie najważniejsze pytanie: jak dobrze zna osobę, której będzie wręczał prezent? Jeżeli jest to znajomość wieloletnia i zażyła zakup prezentu nie powinien sprawić wielkiej trudności. Trzeba tylko wiedzieć, co obdarowywanej osobie sprawi największą przyjemność. Czyli trzeba wiedzieć:

  • jaki najlepiej lubi kolor
  • jakie książki czyta
  • preferuje muzykę rozrywkową czy poważną
  • wyznaje kulturę wina czy wódki
  • kocha psy czy koty
  • kim jest ulubiony aktor/aktorka
  • gdzie lubi spędzać wakacje: w górach czy nad morzem

Takich pytań trzeba postawić sobie wiele, by uznać, że zna się osobę, dla której poszukuje się prezentu. Gdy na wszystkie pytania można odpowiedzieć twierdząco, zakup prezentu będzie tylko formalnością a największą nagrodą okaże się radość z wymarzonego prezentu.

Prezent to zobowiązanie

Ważnym aspektem wręczania prezentu jest uruchomienie pewnego rodzaju procesu zobowiązania, dawanie prezentu jest jednocześnie paktem o wzajemności. Im dawany prezent będzie miał większe znaczenie dla obdarowanego, im więcej będzie emocji w darowanym prezencie, tym więcej emocji powinno w pewnym momencie wrócić do darczyńcy.

Jeżeli obdarowany dostrzega wysiłek włożony w znalezienie odpowiedniego prezentu, czas i wiedzę jaką należało poświęcić, by prezent był tym wymarzonym, musi odpowiedzieć w pewnym momencie tym samym. Musi zrewanżować się równie przemyślanym prezentem. I to w tym wszystkim jest najpiękniejsze. Zwrot emocji, starań, wysiłku.

Natomiast jeżeli darowany prezent jest nijaki, przypadkowy i  kupowany w mgnieniu oka, a to naprawdę widać, można spodziewać się zwrotnie dokładnie tego samego.

Prezent jest swojego rodzaju umową i i warto tak rozumianą umowę respektować i przestrzegać. Dawać komuś prezent jest tożsame z otrzymać od kogoś prezent.